Wolna Strefa

PAŹDZIERNIK

Opublikowano: 31.10.2019

„Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!” Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”

Miesiąc październik szczególnie kojarzy nam się z jesienią, spadającymi liśćmi z drzew, zbiorem grzybów, ale ten miesiąc to też codzienna modlitwa różańcowa, którą odmawia się w kościołach, w domach, czy przy przydrożnych kapliczkach. W naszym klubie znajduje się Betania, tzn. „Dom przyjaciół”, w której także odmawiamy różaniec razem z paniami z koła różańcowego, codziennie o godzinie 17:00.


1 października uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, która miała miejsce w naszym klubie. Przewodniczył jej ojciec Wojciech, karmelita bosy pracujący na co dzień w naszym kościele w Piotrkowicach. Po mszy ojciec poświęcił także płatki róż, z racji wspomnienia św. Tereski od Dzieciątka Jezus.

Także 1 października nasi klubowicze uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Guido w Zabrzu. Wycieczka została ufundowana przez Kopalnie Wapienia w Celinach dla dzieci uczących się w Zespole Placówek Oświatowych w Piotrkowicach.

4 października braliśmy udział w Zbiórce żywności "Paczka dla seniora".


14 października w Dzień Edukacji Narodowej wraz z innymi klubami Wolna i Młoda Strefa wzięliśmy udział w pieszym rajdzie z Wiernej Rzeki do Chęcin. Przejazd pociągiem na miejsce rozpoczęcia rajdu dla klubowiczów był już czymś niespotykanym, ponieważ coraz rzadziej korzystają z takiej formy transportu. Po przybyciu do Wiernej Rzeki w grupie liczącej około 70 osób ruszyliśmy żółtym szlakiem im. Juliusza Brauna pełni energii i ciekawi co nas spotka po drodze. Szlak prowadził nas przez Pasmo Chęcińskie, Grząby Bolmińskie i Grzywy Korzeczkowskie. Jednym z punktów trasy była Góra Miedzianka licząca 356 m n.p.m. Ze szczytu roztaczała się jedna z ładniejszych panoram, z majestatycznie królującym w oddali zamkiem chęcińskim. We wsi Jedlnica zjedliśmy pyszny obiad i zbieraliśmy siły do dalszej drogi. Pogoda sprzyjała nam od samego początku rajdu. Słońce nas nie opuszczało, jedynie wchodząc do lasu było go mniej, ale przecierało się przez gałęzie drzew, tworząc tym samym wprost magiczną aurę jesienną, która zachwyciła każdego. Chodź czasem zmęczenie dawało we znaki to i tak nie opuszczał nas dobry humor. Po dotarciu pod szczyt Zamku w Chęcinach mieliśmy chwilę na podsumowanie rajdu, który udał się pod każdym względem. Rajd był okazją do integracji klubowiczów, czasem na rozmowę i wspólne aktywne spędzenie czasu.


Rozpoczęliśmy również spotkania dla osób przygotowujących się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania. Sakramentu, w którym Duch Święty umacnia chrześcijanina aby wiarę swoją mężnie wyznawał bronił jej i według niej żył. Mamy nadzieję, że spotkania te będą owocne i umocnią w wierze młodzież przygotowującą się do tego sakramentu.


 

Na sekcji filmowej oglądaliśmy piękny film "Niebo istnieje naprawdę", który powstał na podstawie światowego bestsellera. Opisuje on prawdziwą historię o chłopcu, który odwiedził niebo Film wzruszył naszych klubowiczów i wzbudził w nich pozytywne refleksje.


Na sekcji tanecznej prowadzonej przez p. Klaudie Cedro nasz zespół uczył się podstawowych kroków tańców latynoamerykańskich takich jak: bachata, salsa, samba,cha-cha.


W ramach sekcji plastycznej wycinaliśmy wcześniej pomalowane farbami i pastelami liście różnych gatunków drzew, które później zawiesiliśmy na naszej gazetce jesiennej. Przy okazji dzieci mogły przypomnieć sobie nazwy drzew, na podstawie malowanych liści. Korzystając ze słonecznego października rysowaliśmy także kredą po kostce. Powstały barwne anioły i motyle. Z naszymi najmłodszymi klubowiczami tworzyliśmy także muchomorki na talerzykach papierowych. 


Na sekcji sportowej w tym miesiącu wykorzystywaliśmy piękną i łaskawą październikową pogodę, w związku z czym dużo czasu spędzaliśmy na dworze. Graliśmy w różne zabawy ruchowe z użyciem hula-hop, skakaliśmy na skakankach, doskonaliliśmy rzuty frisbee. Graliśmy w „dwa obicia” oraz w piłkę nożną. Organizowaliśmy turniej gry w piłkarzyki, a także w bilard.


 

Na zajęciach muzycznych szlifowaliśmy akordy, które niektórym naszym muzykom sprawiają trudność. Uczestnicząc w zajęciach muzycznych chcemy uwrażliwić naszych klubowiczów na muzykę, ukazując piękno brzmienia każdego dźwięku.


W ramach sekcji misz-masz bawiliśmy się w krzesełka, sałatkę owocową, słowne kalambury oraz w „Gwizdek”, który przynosił za każdym razem wiele śmiechu. Ćwiczyliśmy też nasza gibkość grając w Wygibajtusa”. Ponadto prowadziliśmy rozgrywki w gry pamięciowe, umysłowe i dydaktyczne takie jak: „Memory”, „Pędzące żółwie”, „Chińczyk, „Speed Caps”, „Kot Stefan”, „Uno” oraz „Doble.


Pomagaliśmy także w odrabianiu prac domowych.