Wolna Strefa

Wolna Strefa dla Kombatantów

Opublikowano: 22.12.2018

Dwudziestego grudnia 2018 roku o godzinie 17:00 w Klubie Młodzieżowym „Wolna Strefa” Celiny odbyło się spotkanie przedświąteczne, w którym udział wzięli Kombatanci
z terenu gminy Chmielnik a także wychowawcy i podopieczni placówek wsparcia dziennego „Wolna Strefa” funkcjonujących w miejscowościach Przededworze, Sędziejowice, Celiny
i Szyszczyce. Uroczystość została zorganizowana w ramach projektu „Wigilia międzypokoleniowa” sfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Celem zadania było podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości a przede wszystkim oddanie hołdu i szacunku ludziom, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Zaproszeni goście mogli delektować się smakiem tradycyjnych potraw wigilijnych, wśród których nie zabrakło barszczu z uszkami, krokietów, pierogów z kapustą i grzybami czy też kompotu z suszu. Klimat spotkania został podkreślony bożonarodzeniowymi dekoracjami. Dla Kombatantów przygotowano paczki świąteczne, w których znalazły się produkty spożywcze o długim terminie przydatności. Wspólnie śpiewane kolędy wprowadzały w miły nastrój i uświadomiły obecnym jak ważne są spotkania mające na celu integrowanie różnych grup pokoleniowych. Zespół muzyczny „Czadersi” z Celin zaprezentował koncert najpopularniejszych kolęd i pastorałek.

Dla dzieci i młodzieży z klubów, wigilia była ponadto żywą lekcją historii. Z zapartym tchem słuchali bowiem opowieści obrońców ojczyzny oraz licznych wspomnień z czasów, kiedy na każdym kroku czyhało niebezpieczeństwo.